اتم بازیگران مشاهده سرگرمی بازیگر ازدواج

اتم: بازیگران مشاهده سرگرمی بازیگر ازدواج تصویر انتشار سرگرمی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سرنوشت مبهم اوراق سکه

حدود یک ماه از اعلام بانک مرکزی مبنی بر ایجاد بازار ثانویه اوراق سکه گذشته ولی با وجود بحث‌ها و مسائلی که در این رابطه مطرح و حتی وقت شروع به کار طرح نیز اعلام

سرنوشت مبهم اوراق سکه

سرنوشت مبهم اوراق سکه

عبارات مهم : بازار

حدود یک ماه از اعلام بانک مرکزی مبنی بر ایجاد بازار ثانویه اوراق سکه گذشته ولی با وجود بحث ها و مسائلی که در این رابطه مطرح و حتی وقت شروع به کار طرح نیز اعلام شده، هیچ خبری از آن نیست. به نظر می رسد این طرح بانک مرکزی جهت ورود به بورس نیز بایگانی شده است است.

به گزارش ایسنا، یک ماه پیش بود که بانک مرکزی اعلام کرد با مذاکراتی که شکل گرفته قرار است اوراق سکه را در بورس منتشر و معامله کند. ماجرا از این قرار بود که دارندگان سکه های پیش فروش که از بهمن ماه سال گذشته تا فروردین ماه امسال در این طرح شرکت و اقدام به خرید کرده بودند، می توانستند با ورود به بورس این سکه ها را در قالب اوراق به فروش رسانده و آن را قبل از سررسید نقد کنند. این در حالیست که سکه های پیش فروش تا وقت سررسید توانایی نقد شوندگی نداشت و مورد معامله قرار نمی گرفت ولی در اوراق، روال متفاوت بوده و دارنده از امکان معامله آن برخوردار می شود. در این حالت فردی که اوراق سکه را خریداری می کند می تواند آن را دوباره به فروش رسانده یا اینکه نزد خود نگهداشته و در سررسید آن با مراجعه به شعب بانک ملی سکه پیش فروش را به طور فیزیکی دریافت کند.

سرنوشت مبهم اوراق سکه

گرچه مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که از ۱۰ تیر ماه این اوراق در بورس معامله خواهد شد ولی در مورد مقرر چنین اتفاقی نیفتاد و با وجود گذشت بیش از ۱۰ روز از وقت اعلام، خبری از این طرح نیست.

گرچه اطلاع رسانی شفافی از سوی بانک مرکزی یا شرکت بورس در رابطه با دلایلی طرح تعلیق اوراق سکه اعلام نشده است ولی اخبار دریافتی از این حکایت دارد که اختلاف نظرهایی در رابطه با دریافت مالیات از این سکه ها و از سوی دیگر آماده نبودن نرم افزارهای مورد نیاز جهت معاملات اوراق سکه از عوامل مهم عقب افتادن طرح انتشار اوراق سکه است.

حدود یک ماه از اعلام بانک مرکزی مبنی بر ایجاد بازار ثانویه اوراق سکه گذشته ولی با وجود بحث‌ها و مسائلی که در این رابطه مطرح و حتی وقت شروع به کار طرح نیز اعلام

اما در کنار موانعی که جهت اجرای طرح انتشار اوراق سکه مطرح می شود، باید یادآور شد که در مدت اخیر بازار سکه کم حاشیه نبوده و مسائلی از جمله چرایی خریدن تعداد بالای سکه از سوی افرادی که در طرح پیش فروش شرکت کرده اند مطرح بود. همچنین بعضی نمایندگان مجلس در این رابطه از طرحی جهت محدود کردن تحویل سکه های پیش فروش خبر داده بودند که در نهایت کنار گذاشته شد. مجموع اختلاف نظرها در مورد سکه های پیش فروش به نظر می رسد اکنون خود عاملی جهت توقف طرح اوراق سکه در بازار بورس شده است است.

در حدود دو ماه گذشته بانک مرکزی دو طرح را جهت ورود به بورس مطرح کرد که ظاهرا هیچ کدام به نتیجه نرسیده هست. نخستین مورد به ورود ارز صادراتی از محل ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی بود که با وجود ابلاغیه معاون اول مدیر جمهور جهت ورود آن به بورس در نهایت در فضایی مبهم منتفی شد و به سامانه نظام یکپارچه ارضی (نیما) واگذار شد. از سوی دیگر طرح انتشار اوراق سکه در بورس نیز فعلا به مرحله اجرا در نیامده و مشخص نیست که چه سرانجامی در انتظار آن خواهد بود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | انتشار | سررسید | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz